kontakt:
biuro@ez-cam.pl
tel. +48 694 010 262

OPTYMALNY CAM dla firm

Rodzina programów CAD/CAM EZ-CAM, to zintegrowany system tworzenia geometrii oraz obróbki w przystępnej cenie. Aplikacje te, zostały stworzone na bazie ponad dwudziestoletniego doświadczenia w programowaniu G-code oraz CNC know-how. Przydatne narzędzia konstrukcji geometrii są łatwe w nauce i obsłudze, a wiele opcji importu/eksportu plików takich jak DXF i IGES sprawia, że ez-cam jest kompatybilny z istniejącymi systemami CAD.

Programy

Sprawdź

Kursy CAD/CAM

© RPM Solutions Sp. z o.o., ul. Wimmera 67c, 32-003 Niepołomice
NIP: 6832086765, Regon: 36209388600000, KRS: 0000567898

Program CAD CAM do frezarek i tokarek

biuro@ez-cam.pl
tel. +48 694 010 262

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Ogólnie

1) Na jakie wsparcie możemy oczekiwać po zakupie oprogramowania?

Przez rok od zakupu oprogramowania oferujemy:

– wsparcie online

– prześlij nam detal, z którym masz problem, a my zrobimy dla ciebie krótki film instruktażowy

– chat na facebooku

– filmy wideo dostosowane do twoich potrzeb

– spotkanie ze specjalistą online – krok po kroku rozwiążemy Twój problem

– konsultacje telefoniczne

– edycja postprocesorów

– rozwój produktu

2) Ile czasu ważna jest licencja?

Należy podkreślić, że po zakupie zostajesz właścicielem oprogramowania – otrzymujesz wieczystą licencję, tak więc nie musisz opłacać abonamentu. Każdego roku wydawane są dedykowane ulepszenia pakietów, które są dodatkowo płatne, natomiast nie ma obowiązku ich kupowania.

3) Mam problem z wyborem wersji oprogramowania.

Nie musisz wiedzieć na początku, jakiej wersji potrzebujesz. Najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest wysłanie modelu 3D lub rysunku 2D (z rozszerzeniem dxf, dwg, itp) detalu, który chcesz obrabiać. Na tej podstawie jesteśmy w stanie określić, która wersja spełni Wasze wymagania.

4) Czy kupując podstawową wersję mogę ulepszyć ją w trakcie trwania licencji do wyższej czy muszę kupować oddzielny pakiet?

Zacznijmy od tego, że podczas rozmów wstępnych pomożemy wybrać Ci odpowiednią wersję oprogramowania, taką która spełni Twoje oczekiwanie. Jeżeli jednak zajedzie taka konieczność i będziesz potrzebował ulepszenia to jest to oczywiście możliwe. Przykładowo zakupiłeś wersję podstawową np. EZ-Mill Express to w każdej chwili możemy wprowadzić ulepszenie do bardziej zaawansowanej wersji. Przy takim ulepszeniu do wyższej wersji, klient dopłaca różnicę ceny wersji, którą posiadamy i ceny wersji którą chcemy mieć. Ceny ulepszeń na poziomie jednej wersji są ustalane indywidualnie.

Oprogramowanie

1) Jak mogę przenieść swoje ustawienia paska narzędzi i układu ekranu do innego komputera lub przywrócić ustawienia po aktualizacji?

Można zapisać ustawienia paska narzędzi i układu ekranu przechodząc po kolei do menu Widok, następnie zakładka Dostosowanie i Eksportuj. Wtedy eksportuje się nam plik .reg, który po przeniesieniu na inny komputer i podwójnym kliknięciu (przed uruchomieniem EZ-CAM) wprowadzi nasze zmiany. Wyeksportowany plik należy wcześniej zapisać w folderze instalacji EZ-CAM.

2) Co daje mi korzystanie z High Speed Machining?

Wiele osób uważa, że opcja High Speed Machining jest nie potrzebna, szczególnie jeśli ich maszyny mają ograniczenia. Jednak jest wiele zalet tej możliwości. Będziesz korzystać z lepszego wykończenia detali, wyeliminujesz niepotrzebne ruchy, zmniejszysz obciążenia na łożyskach wrzeciona, a także zmniejszysz drgania. Stałą prędkość usuwania materiału uzyskuje się przez optymalizację posuwu i kołowe ruchy cięcia – to skraca czas obróbki i zwiększa trwałość narzędzia nawet o 10 razy!

3) Dlaczego w opcji obróbki szybkościowej posuwy są tak wysokie?

EZ-CAM strategicznie zwiększa prędkość posuwu dla powrotu podczas obrabiania kieszeni używając High Speed Machining. HSM wykorzystuje maksymalną prędkość posuwu, która jest określona w edytorze postprocesora. Możesz ją oczywiście modyfikować.

4) Nie otwierają się pliki pomocy

Microsoft ma na to gotową odpowiedź. Pomoc otrzymasz wchodząc na tą stronę

5) Dlaczego kreator obróbki 3D znajduje się na szarym tle?

Z każdym zakupionym Mill Pro użytkownik dostaję czterocyfrowy kod, który następnie musi być zapisany w katalogu instalacyjnym EZ-CAM. Dodatkowo użytkownik otrzymuje także specjalny plik .mod, którego nazwa składa się z czterech cyfr. Taki plik należy skopiować do folderu instalacyjnego EZ-CAM C:/ezcamw/ezcam24 oraz do katalogu C:/windows. Inną możliwością może być fakt, że jesteś w złej wersji. Przejdź do menu Plik w programie, wybierz Nowy i upewnij się, że wybrano Mill Pro.

6) Dlaczego EZ-CAM się wyłącza?

Upewnij się, że oprogramowanie EZ-CAM zostało zainstalowane z poziomu administratora. Upewnij się również czy sterowniki karty graficznej są aktualne – jeżeli nie ściągnij najnowszą aktualizację i spróbuj ponownie. W razie dalszych problemów skontaktuj się z nami.

7) Obawiam się, że obróbka 3D może być zbyt skomplikowana.

Zaskakujące jest to, że w EZ-CAM często obróbka 3D jest łatwiejsza niż w aplikacjach 2D. Możesz produkować kompletne ścieżki narzędzia poprzez prosty wybór powierzchni. Kilka parametrów obróbki więcej i element jest gotowy – wolny od błędów i dokładnie wykończony.

8) W jaki sposób mogę skrócić program, zamienić małe odcinki ruchu na łuki i optymalizować posuwy?

FilterMax konwertuje ścieżki G-kodu powodując skrócenie aplikacji. Zamiast cięcia tysiąca segmentów liniowych urządzenie będzie wycinać łuki co spowoduje gładsze wykończenie powierzchni. Małe ruchy liniowe znacznie spowalniają czas przetwarzania sterowania przez CNC. Posuw może być zoptymalizowany np. zwalnianiem w rogu kąta prostego. Wszystkie te opcje eliminują opóźnienia pozwalając maszynie działać znacznie szybciej.

9) Tworzę detale dla firm zagranicznych i w rysunku technicznym używam jednostek calowych. Czy jest możliwość przechodzenia pomiędzy calami a jednostkami metrycznymi?

Oczywiście jest taka możliwość. Podczas pracy można zmienić ustawienia projektu z cali na milimetry.

Maszyna

1) Czy macie postprocesor dedykowany dla naszej maszyny?

EZ-CAM ma setki postprocesorów pasujących do różnych sterowników maszyn. Udało nam się zebrać sprawdzone podstawowe wersje, a także ulepszone, w zależności od wersji sterowania. Jeżeli nie jesteś pewny czy nasz postprocesor będzie współpracował z Twoją maszyną – zadzwoń, a my postaramy się odpowiedzieć na Twoje pytania.

2) Czy mogę sam edytować postprocesor?

Oczywiście jest taka możliwość. Razem z programem użytkownik dostaje edytor postprocesorów, dzięki któremu można łatwo zmienić potrzebne parametry.

3) Jak sprawdzić czy dany postprocesor będzie współpracował z maszyną?

W takim przypadku należy przetestować każdy możliwy cykl w osobnych programach. Na przykład: 1 cykl wiercenie, 2 cykl konturowanie, 3 cykl gwintowanie itd. Sprawdzamy czy wszystkie krótkie cykle działają poprawnie. Jeżeli tak to postprocesor jest przetestowany i można zaczynać obróbkę.

4) Jak przesłać plik z kodem programu do obrabiarki?

EZ-CAM zapisuje plik wynikowy do wybranego katalogu. Pliki te można przesłać na maszynę poprzez USB, połączeniem RS232 lub Ethernetem. Do komunikacji przez RS232 dostarczamy oprogramowanie o nazwie EZ-DNC Express, dzięki któremu będziesz mógł przesłać swój kod na obrabiarkę.

5) Mam problem z połączeniem RS232.

Pamiętaj, aby dopasować prędkość transmisji i ustawienie kontroli przepływu w EZ-DNC Express. Dla kabli powyżej 15m należy używać kabla ekranowanego. Musisz przetestować połączenie pod kątem ciągłości. Jeżeli potrzebujesz – zainstaluj wszystkie aktualne sterowniki do kabla.

6) Na czym polega obróbka 2,5D?

W żadnym momencie nie ma ruchu w 3 osiach jednocześnie. Może być płynny ruch w 2 osiach i dodanie ruchu do pozycjonowania w 3 osi, ale nigdy w tym samym momencie.

7) Czy wasze oprogramowanie umożliwia obróbkę w 4 i 5 osi?

EZ-CAM umożliwia indeksowanie 4 i 5 osi od wersji EZ-CAM Mill oraz płynną obróbkę 4 osiową z indeksowaniem 5 osi w EZ Mill Pro.

8) Czy wasze oprogramowanie jest dedykowane do obróbki metalu czy też innych materiałów?

Oprogramowanie ma dużą bazę parametrów dedykowanych dla różnych rodzai stali czy aluminium, ale obróbka jest możliwa dla różnych materiałów. Jedynym ograniczeniem jest tylko postptocesor, który musi być przeznaczony dla danej maszyny. Parametry materiału można wpisać manualnie i zapisać w bazie danych w celu korzystania z danego materiału w przyszłości.

03 kwietnia 2017